Blog Praha
Publikováno 7. 9. 2021

Řekne-li se TRÁVA... 2. část

Pokud se rozhodneme začlenit traviny do zahradní kompozice, stačí se jen trochu zamyslet a můžeme tvořit nekonečné partie v jakýchkoliv stanovištních podmínkách.

 

 • SUCHÁ SLUNNÁ STANOVIŠTĚ

     Na suchém slunném stanovišti budou z běžně dostupného sortimentu okrasných travin dobře prospívat třtiny (Calamagrostis). Třtina ostrokvětá (Calamagrostis acutiflora) je stébelnatou trávu s kompaktním růstem, dorůstá výšky 90 cm, v červenci nakvétá rudofialovými latami 150 cm vysokými zůstávajícími na rostlině dlouho do zimy. Dalším rodem vhodným na toto stanoviště jsou kostřavy (Festuca). Jsou to nízké trsnaté trávy s modrošedými nebo zelenomodrými listy, kterým vyhovuje propustná půda, jinak v zimě vyhnívají – kostřava ametystová (Festuca amethystina) dorůstá výšky 30 cm, kvete v červnu latami složených ze žlutých a fialových klásků, kostřava sivá (Festuca glauca) tvoří husté trsy modrošedých listů 20 cm vysokých, Festuca gautieri s hustými trsy smaragdově zelených listů dorůstá výšky pouhých 10 cm, dobře se uplatňuje na skalkách nebo suchých zídkách. Rod kavylů (Stipa) je zastoupen trsnatými travami se svinutými listy, zajímavostí tohoto rodu jsou dlouze chlupaté osinaté pluchy na latách, které připomínají porost zlatavých vlasů. Běžně se pěstuje kavyl vousatý (Stipa barbata), kavyl vláskovitý (Stipa capillata), kavyl obrovský (Stipa gigantea) - odlišují se od sebe vzrůstem a dobou kvetení. Rostlina, která velmi dobře snáší sucho, je ostřice nízká (Carex humilis). Tato drobná travinka se svěže zelenými listy se na podzim zabarvuje do bronzova a na stanovišti vytrvává téměř až do jara. Pampová královna kortaderie dvoudomá (Cortaderia selloana) tvoří nápadné 1 m vysoké trsy tuhých šedozelených listů, koncem léta vykvétají na dvoumetrových stéblech huňaté laty, jejichž barva se liší dle kultivaru. Jedná se o dvoudomou rostlinu, samičí rostliny bývají pro svoji větší vytrvalost upřednostňovány. Ovsíř stálezelený (Helictotrichon sempervirens) tvoří trsy tuhých úzkých vějířovitě postavených listů vysokých okolo 0,5 m. Je ceněn pro své stříbrošedé zbarvení, květní laty na vysokých štíhlých stéblech se na podzim zbarvují do žluta.

 • SLUNNÁ, SVĚŽÍ AŽ VLHKÁ STANOVIŠTĚ

     Výběr druhů pro slunná, svěží až vlhká stanoviště je velmi široký. Často pěstovaný pro svá zajímavá květenství tvořená štětinovitým lichoklasem je rod dochanů (Pennisetum) zahrnuje řadu druhů i kultivarů. Zajímavým příkladem je Pennisetum setacerum ´Firework´, který zaujme také svým červenofialovým zbarvením listů. Pro své karmínově zbarvené listy je také oblíben lang lang válcovitý (Imperata cylindrica ´Red Baron´). Dosahuje výšky okolo půl metru a v příznivých podmínkách má tendenci se nekontrolovatelně rozrůstat. Velmi proměnlivým druhem je ozdobnice čínská z rodu Miscanthus, zahrnuje desítky kultivarů odlišujících se habitem, tvarem a barvou listů, od nejdrobnějšího ´Yakushima Dwarf´ až po více než dvoumetrového habána ´Goliath´, oblíbené jsou odrůdy s pruhovanými listy ať už podélně (např. ´Variegatus´) nebo příčně (´Zebrinus´). Rostlinou, která nezklame, je také bezkolenec rákosový (Molinia arundinacea), jeho kultivar ´Heidebraut´ se na podzim nádherně zabarvuje do oranžova a zahradu zdobí svými až 140 cm vysokými stébly po celou zimu. Bezkonkurenčně nejmodřejší trávou je ječmenice (Agropyron magellanicum), tato trsnatá tráva s úzkými listy dorůstá do necelého půl metru. Z ostřic umí na první pohled zaujmout hnědolistá ostřice Buchananova (Carex buchananii), nebo ostřice Grayova (Carex grayi) se zajímavým ostnitým plodenstvím, které lze využít k řezu. 

 • SLUNNÁ MOKRÁ STANOVIŠTĚ
   
     K osázení slunných mokřin dobře poslouží například orobince (Typha) s šišticovitým hnědým květenstvím, nebo suchopýr pochvatý (Eriophorum vaginatum) – hustě trsnatá úzkolistá travina s typickými bílými chloupky na plodech vyžadující kyselé půdy, dále zblochan vodní (Glyceria maxima) a jeho pestrolistý kulitivar ´Variegata´, sítina rozkladitá (Juncus effusus) s bezlistými lodyhami, u které byly vyšlechtěn kultivar ´Spiralis´ s  kudrnatými lodyhami odstávajícími na všechny strany nebo bíle pruhovaná skřípina Scripus tabernaemontani ´Zebrinus´ připomínající dikobrazí ostny.

 • STINNÁ SVĚŽÍ STANOVIŠTĚ

     Stinná svěží stanoviště budou vyhovovat podrostovým druhům ostřic. Je možné zde vysadit ostřici japonskou (Carex Morrowii) - stálezelenou výběžkatou rostlinu s nízkým trsem tvrdých listů u kultivaru ´Ice Dance´ bíle lemovanými. Robustní převislá ostřice (Carex pendula) je přes metr vysoká rostlina s temně zelenými lehce převislými listy a tmavohnědým vyčnívajícím květem. Nízká ostřice širolistá (Carex plantaginea) tvoří hustá hnízda svěže zelených vytrvalých listů. Drobounká ostřice jarní (Carex caryophylla ´The Beatles´) roste v trsech tmavozelených podhrnutých listů. Zajímavou trávou je Hakonechloa macra ´Aureola´, která vytváří kulovité trsy s vějířovitě uspořádanými listy se žlutozelenými pruhy.

 • SUCHÁ STINNÁ STANOVIŠTĚ

     V problematickém suchém stínu obstojí bika hajní (Luzula luzuloides) – nenáročná do půl metru vysoká travina se stříbrně brvitými listy a bohatě větveným květenstvím. Metlice trsnatá (Deschampsia caespitosa) je přizpůsobivá tráva, která tvoří husté, nízké trsy a na stanovišti setrvává po celou zimu. Zajímavou ostřicí snášející sucho je ptačí nožka (Carex ornithopoda ´Variegata´) s výrazným žlutobílým středním pruhem na listech. Suché a stinné prostředí jsou také schopny obývat některé bambusy, například sasa středojaponská (Sasa tsuboiana), Indocalamus, Fargesia nebo Pleioblastus.

Text Ing. Michaela Blechová,
foto Ivana Zachová, Ludmila Křemenová

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.

Související položky