ŽIVÝ VÁNOČNÍ STROMEČEK: JAK SE O NĚJ POSTARÁME?
Můžeme jej ponechat venku před oknem na balkóně, terase či zahradě a tam i ozdobit, nebo jej postupně přenést do bytu. Pamatujme ale na to, že ani v nepřetopené místnosti, v teplotě do 20 stupňů, nevydrží bez poškození déle než několik dní, maximálně však týden, a to ještě za předpokladu, že vlhkost vzduchu přesáhne 50%. Stromeček nám rozhodně nesmí předčasně vyrašit.
Stromek musíme před Štědrým dnem především nejprve aklimatizovat. Obzvlášť pokud mrzne, přeneseme jehličnan nejdříve na několik dní do bezmrazé, ale chladné a světlé místnosti. Ideálně jej následně přemístíme do místnosti s teplotou o pár stupňů vyšší, a teprve na Štědrý večer do obývacího pokoje. Tam jej umístíme co nejdále od zdroje tepla, zaléváme a také často rosíme. Při zdobení příliš nezatěžujeme větvičky a nepoužíváme hořící svíčky a prskavky - instalujeme raději umělé osvětlení. Po třech až sedmi dnech pak stromeček postupně stěhujeme ven v opačném sledu, opět vždy s prodlevou několika dní.
Přes zimu květináč chráníme izolační vrstvou proti promrznutí, v létě proti přehřátí. Vhodné je zapustit stromek i s nádobou na zahradě do země. Na jaře stromeček přesadíme do květináče o několik centimetrů většího. Během celého roku nesmíme zapomínat dostatečně zalévat, na jaře přihnojíme. Při správné péči vydrží stromek několik let; poté je lepší vysadit jej na zahradu a vybrat si rostlinu novou, ideálně kompaktní pomaleji rostoucí jehličnan.
Olga Kubalová Wankeová, Prodejní zahrada Trees