Blog Praha
Publikováno 19. 11. 2019

Jak pěstovat živý vánoční stromeček.

Tradice zdobení vánočního stromku byla v českých zemích založena před více než dvěma sty lety. Zpočátku se stromeček zavěšoval nad štědrovečerní stůl špičkou dolů nebo se zdobila pouze jediná jehličnatá větev; na trzích se nabízely i stromečky vyrobené z kartónu či prkének. V současnosti si – kromě plastového - můžeme pořídit buď stromek řezaný, vypěstovaný za tímto účelem na speciální plantáži, anebo stromeček živý, a to doslova. Pokud je zasazen v dostatečně velké nádobě a správně se o něj staráme, můžeme jej pěstovat jako vánoční po několik let. Takový opravdový stromeček má nesporné výhody, ale také jednu nevýhodu: jako jehličnan našeho klimatického pásma musí v zimě nutně projít obdobím vegetačního klidu - a k tomu nutně potřebuje chlad.

ŽIVÝ VÁNOČNÍ STROMEČEK: JAK SE O NĚJ POSTARÁME?

Můžeme jej ponechat venku před oknem na balkóně, terase či zahradě a tam i ozdobit, nebo jej postupně přenést do bytu. Pamatujme ale na to, že ani v nepřetopené místnosti, v teplotě do 20 stupňů, nevydrží bez poškození déle než několik dní, maximálně však týden, a to ještě za předpokladu, že vlhkost vzduchu přesáhne 50%. Stromeček nám rozhodně nesmí předčasně vyrašit. 

Stromek musíme před Štědrým dnem především nejprve aklimatizovat. Obzvlášť pokud mrzne, přeneseme jehličnan nejdříve na několik dní do bezmrazé, ale chladné a světlé místnosti. Ideálně jej následně přemístíme do místnosti s teplotou o pár stupňů vyšší, a teprve na Štědrý večer do obývacího pokoje. Tam jej umístíme co nejdále od zdroje tepla, zaléváme a také často rosíme. Při zdobení příliš nezatěžujeme větvičky a nepoužíváme hořící svíčky a prskavky - instalujeme raději umělé osvětlení. Po třech až sedmi dnech pak stromeček postupně stěhujeme ven v opačném sledu, opět vždy s prodlevou několika dní.

Přes zimu květináč chráníme izolační vrstvou proti promrznutí, v létě proti přehřátí. Vhodné je zapustit stromek i s nádobou na zahradě do země. Na jaře stromeček přesadíme do květináče o několik centimetrů většího. Během celého roku nesmíme zapomínat dostatečně zalévat, na jaře přihnojíme. Při správné péči vydrží stromek několik let; poté je lepší vysadit jej na zahradu a vybrat si rostlinu novou, ideálně kompaktní pomaleji rostoucí jehličnan.   

Olga Kubalová Wankeová, Prodejní zahrada Trees

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.